פרופ' אירית בכר
  רופאת עיניים מנתחת
  מומחית לקרנית, קטרקט וניתוחים להסרת משקפיים
iclinic.co.il
טל. 03-7557111
טל. 03-7643004

פרופ' אירית בכר בתקשורת

» אינטרנט » עיתונים » טלוויזיה
תורמים חיים

 ד"ר איתי גל        29.08.16 , 08:00

כך מתבצעת השתלת קרנית

היא מרכזת את קרני האור וממקדת אותם במרכז הראייה שלנו. מאות השתלות קרנית מתבצעות בשנה בישראל, איך מתבצעת ההשתלה וכיצד היא מחזירה את הראייה לעיוורים?

 פואד בן אליעזר שהלך לעולמו אתמול (א'), מאיר דגן, אסי דיין ועוד מאות ישראלים תרמו את קרניות עיניהם למען אלה שאיבדו את ראייתם. מה עושה הקרנית, כיצד מתבצעת ההשתלה ואיך היא משיבה את הראייה לעיוורים?

הקרנית היא החלק המעוגל והשקוף בקדמת העין", מסבירה פרופ' אירית בכר, סגנית מנהלת מחלקת עיניים ומנהלת שירות הקרנית בבית החולים בילינסון, "היא מעין חלון שקוף שמרכז את קרני האור וממקדת אותן ברשתית במרכז הראייה".

לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

 נזק לקרנית - טשטוש ראייה

פרופ' בכר מדגישה כי פגיעה בקרנית עלולה להתאפיין בהפיכתה משקופה לעכורה. כתוצאה מכך, הראייה הופכת למטושטשת במדרג שנע בין קל לבין חמור. במקרים רבים הפתרון הוא השתלת קרנית חדשה".

ישנן פגיעות ומחלות רבות שעלולים לפגוע בקרנית, כמו ניתוחי עיניים קודמים, מחלות עיניים שונות, דלקות וזיהומים בקרנית, דחיית השתל לאחר השתלת קרנית קודמת, או חבלות לעיניים שגרמו לצלקות בקרנית.

כדי להשתיל קרנית, נלקחת קרנית בריאה שנתרמה מאדם שהלך לעולמו. ניתן להשתיל קרניות מטווח רחב של גילאים, מתורם בן שנתיים ועד בן 85, כל עוד הקרנית שלמה, והאדם לא סבל ממחלות ממאירות של העיניים, או ממחלות עיניים שפגעו בקרנית.

סוגים שונים של השתלת קרנית

הניתוח נעשה בהרדמה מקומית או כללית ונמשך כשעה וחצי. כיום ישנם מספר סוגי השתלות קרנית, כשהשתלה מלאה דורשת את תפירת הקרנית למקומה בעזרת 16 עד 32 תפרים עדינים.

כאשר רק חלק מהקרנית מושתלת, ניתן לדחוס אותה בין שכבות הקרנית הקיימת ו"להדביק" אותה למקומה באמצעות הזרקת אוויר נקודתית. את התפרים אם התבצעו, מסירים בהדרגה בחודשים שלאחר הניתוח.

פרופ' בכר מציינת כי בשנים האחרונות חלה התקדמות בתחום השתלות הקרנית, כך שכאמור ניתן להחליף רק שכבה מסוימת בלבד בקרנית החולה במקום להשתיל קרנית שלמה, וכך ניתוח כזה המתבצע בהרדמה מקומית בלבד, מביא להחלמה מהירה יותר והחתך המשמש לניתוח הוא מזערי.

חלק מניתוחי השתלת הקרנית מתבצעים באמצעות לייזר במקום בסכין הניתוחים הרגיל. באופן זה, החיתוך של הקרנית מדויק יותר, והחתך הנעשה בלייזר מאפשר שימוש במספר קטן יותר של תפרים, ולכן ניתן להוציא אותם מוקדם יותר. התוצאה היא שחזור מהיר יותר של הראייה לאחר הניתוח.

כדי לוודא שהקרנית תקינה, נבדקת לפני הניתוח האיכות של הקרנית, ומהתורם נלקחת בדיקת דם השוללת אפשרות שהתורם לקה במחלות זיהומיות קשות כמו איידס או דלקת כבד נגיפית.

צפו: כך מתבצעת השתלת קרנית

עם זאת, בשונה מניתוחי השתלת איברים אחרים, הדורשים תרומת איברים מאדם בעל סוג דם מתאים ולאחר סיווג רקמות, אין צורך בהתאמות כאלה כאשר מדובר בניתוח להשתלת קרנית.

ניתוח כלול בסל הבריאות

חולים הזקוקים להשתלת קרנית נכנסים לרשימת הממתינים של המרכז הלאומי להשתלות. הניתוח עצמו כלול בסל הבריאות הממלכתי וממומן על ידי קופות החולים. שיעור הצלחת הניתוח מגיע ל-80 עד 90%. ומידי שנה מתבצעים בישראל כ-500 ניתוחי השתלות קרנית, כ-150 מהם בבילינסון.

ההחלמה מהניתוח יחסית קלה ונמשכת חודשים ספורים. החלמת הקרנית לאחר ההשתלה נמשכת בדרך כלל יותר משנה. תחילה הראייה צפויה להיות מוגבלת ומטושטשת, ובחודשים הראשונים ניתן להיעזר במשקפיים או עדשות מגע. ראייה טובה נצפית רק כשנה לאחר הניתוח.

 כמו בכל ניתוח, קיימים גם בניתוח להשתלת קרנית סיכונים לדימום, לזיהום ולתגובה דלקתית מוגברת. במקרים נדירים מאוד ייתכן אובדן הראייה. הסיבוך השכיח ביותר לאחר ניתוח כזה הוא דחייה של השתל. זו מתרחשת לרוב במהלך השנה הראשונה לאחר ההשתלה. הסיכון לדחייה הולך ופוחת ככל שחולף הזמן. עם זאת, דחייה עלולה להתרחש בכל זמן לאחר הניתוח, גם כעבור שנים רבות.

השתלת קרנית מלאכותית

בשנת 2011 החלו השתלות גם של קרנית מלאכותית. השתלה מהסוג הזה נעשית בחולים שעברו השתלה מן החי, אך גופם דחה את השתל או כאשר החולה אינו מתאים להשתלה מן החי מסיבות רפואיות. מהלך הניתוח דומה להשתלה של קרנית מתורם. השתלת קרנית מלאכותית היא פתרון בעבור אנשים שאיבדו את ראייתם בעקבות פגיעה בקרנית בשל פציעה או מחלה.

במהלך הניתוח הזה נעשית השתלה משולבת של קרנית תורם (המשמשת בסיס לחיבור הפרוטזה לעין) וקרנית מלאכותית. הקרנית המלאכותית עשויה מחומר אקרילי שהגוף אינו פועל לדחייתה.

הניתוח נמשך כשעה וחצי בהרדמה כללית ומיועד לעיוורים בשתי העיניים כדי להחזיר את מאור עיניהם ולאפשר להם תפקוד ואיכות חיים.

השתלת קרנית תמיד עדיפה מתורם, משום שהיא כרוכה בפחות סיכונים מהשתלת הפרוטזה. הקרנית המלאכותית מיועדת לאנשים שפרוטזת הקרנית היא הסיכוי היחיד שלהם לראות.

הסיכון העיקרי בהשתלת קרנית מלאכותית הוא התפתחות של זיהום בעין. כדי למנוע את האפשרות הזאת משתמשים בטיפול אנטיביוטי מניעתי במשך תקופה ארוכה.

ייעוץ: פרופ' אירית בכר, מנתחת עיניים ומנהלת שירות הקרנית בבית החולים בילינסון וד"ר ענת רובינסון, מנתחת עיניים ומנהלת מרפאות העיניים בבית החולים בילינסון.

www.ynet.co.il

רואים את האור
   תמי מאור    01.02.2011  
בבית החולים ''בילינסון'' הושתלו, לראשונה בארץ, קרניות מלאכותיות באנשים שאיבדו את ראייתם בעקבות פגיעה בקרנית. בעקבות ההשתלה חזר למושתלים מאור העיניים.

בבי''ח ''בילינסון'' החלו, לראשונה בישראל, ביישום טכנולוגיה חדשה של השתלת קרנית מלאכותית. השתלה מסוג זה מבוצעת בחולים שעברו השתלה מן החי אך גופם דחה את השתל או כאשר החולה אינו מתאים להשתלה מן החי מסיבות רפואיות. מהלך הניתוח דומה להשתלה של קרנית מתורם והיא מהווה פתרון עבור אנשים שאיבדו את ראייתם בעקבות פגיעה בקרנית בשל פציעה או מחלה.
 
פרופ' אירית בכר, רופאה בכירה במערך עיניים ב''בילינסון'' והמומחית היחידה העוסקת בהשתלת קרנית מלאכותית בישראל, שביצעה את ההשתלות: ''במהלך ניתוח זה מבוצעת השתלה משולבת של קרנית תורם (המשמשת כבסיס לחיבור הפרוטזה לעין) וקרנית מלאכותית
הקרנית המלאכותית עשויה מחומר אקרילי שהגוף לא מפתח סימני דחייה כנגדו. הניתוח אורך כשעה וחצי בהרדמה כללית ומיועד לעיוורים בשתי עיניים במטרה להחזיר את מאור עיניהם ולאפשר להם תפקוד ואיכות חיים.

עם זאת, ולמרות התקדמות הטכנולוגיה, עדיין נעדיף כקו ראשון השתלת קרנית מתורם משום שהיא כרוכה בפחות סיכונים מהשתלת הפרוטזה. הסיכון העיקרי הוא התפתחות זיהום עיני. כנגד אפשרות זו אנו נערכים בטיפול אנטיביוטי מניעתי למשך תקופה ארוכה. עדיין קיימים חולים עבורם פרוטזת הקרנית הינה הסיכוי היחידי לראיה, ולשמחתי יש באפשרותנו לעזור להם במחלקתנו''.

פרופ' דב וינברגר, מנהל מערך עיניים במרכז רפואי ''רבין'' (בתי החולים ''בילינסון'' ו''השרון''): ''מדובר בהישג רפואי חלוצי בישראל, המציב את בי''ח 'בילינסון 'בשורה אחת עם המרכזים המובילים בעולם בתחום השתלות הקרנית. אני מקווה כי שיטה חדשנית זו תיתן מענה לחולים שגופם דחה את הקרניות מהחי וזה הפתרון היחיד עבורם למניעת עיוורון'

www.local.co.il

"אמא, אני רואה!" • העיוורים שבו לראות
  מרים לב,      2011 . 02 . 01  
לראשונה בישראל: ארבעה מטופלים עברו השתלת קרנית מלאכותית בבית החולים בילינסון והם שבו לראות • "שנים שלא ראיתי את קרובי המשפחה שלי. עכשיו אני רואה אותם"
 
פריצת דרך מהפכנית החזירה לארבעה עיוורים את מאור עיניהם. העיוורים עברו ניתוח והשתלת קרנית מלאכותית בבית חולים בילינסון באמצעות טכנולוגיה חדשנית שיובאה מארה"ב. א.  
בן חמישים שאיבד את מאור עיניו בשל פגיעה בקרנית שלו היה מרוגש: "כשהורידו את התחבושת מעל עיני התרגשתי לראות את היד שלי ואת הקרובים שלי מסביבי לאחר שנים שלא ראיתי אותם".

ההשתלה עצמה מהירה ואורכת לא יותר משעתיים ומיועדת לעיוורים בשתי העיניים. המנתחת היא פרופ' אירית בכר רופאה בכירה במערך העיניים בבית חולים בילינסון שסיפרה כי השתלה מסוג זה מתבצעת בחולים שעברו השתלה מן החי אך גופם דחה את השתל.

בשל כך מותאם לגופם שתל מיוחד המיוצר בארה"ב ומותאם לממדי העין של החולה. השתל המלאכותי עשוי מחומר אקרילי שהגוף לא מפתח סימני דחייה נגדו מנהל מערך עיניים במקום פרופ' דב וינברגר ציין כי "מדובר בהישג רפואי חלוצי בישראל המציב את בי"ח בילינסון בשורה אחת עם המרכזים המובילים בעולם בתחום השתלות הקרנית".

www.bhol.co.il

הסרת משקפיים לצמיתות: מדריך מלא למתלבטים
אילת לוי,   11.03.2011

ההחלטה לעבור ניתוח להסרת המשקפיים אינה פשוטה, ויש כמה שאלות חשובות שכדאי לשאול לפני כן: האם הניתוח אכן לצמיתות? מה קורה כשהמספר חוזר? האם אפשר להרכיב עדשות מגע? כל התשובות והפרטים על השיטות השונות
 היום, עשר שנים אחרי, אני שוב נראית לעצמי במראה בדיוק כפי שנראיתי בגיל 18, צללית מטושטשת. יש שיגידו שזו הדרך האידיאלית להסתכל על העולם, אבל אותי זה מתסכל.
 כשאנשים שיודעים שעברתי את הניתוח רואים אותי במשקפיים, הם בדרך כלל מספרים לי שאני לא לבד, גם הם מכירים חבר או קרוב משפחה שנאלץ לחזור לתהומות המינוס שלוש. אותי זה לא ממש מרגיע. ההחלטה על ניתוח לייזר אינה פשוטה. היא כרוכה בלבטים רבים, בבחירה בין השיטות השונות, בהשקעה כספית ובחוסר נעימות. בשל המאמץ רובנו מקווים שהניתוח יגרום לנו לשכוח מהמשקפיים לכל החיים, ומתאכזבים קשות אם זה לא מה שקיבלנו בפועל.
בכתבה הבאה נציג את השאלות והדילמות העיקריות הניצבות בפני המנתחים והמנותחים המתמודדים עם חזרה של נסיגה בראייה.

 כשאנשים שיודעים שעברתי את הניתוח רואים אותי במשקפיים, הם בדרך כלל מספרים לי שאני לא לבד, גם הם מכירים חבר או קרוב משפחה שנאלץ לחזור לתהומות המינוס שלוש. אותי זה לא ממש מרגיע. ההחלטה על ניתוח לייזר אינה פשוטה. היא כרוכה בלבטים רבים, בבחירה בין השיטות השונות, בהשקעה כספית ובחוסר נעימות. בשל המאמץ רובנו מקווים שהניתוח יגרום לנו לשכוח מהמשקפיים לכל החיים, ומתאכזבים קשות אם זה לא מה שקיבלנו בפועל. בכתבה הבאה נציג את השאלות והדילמות העיקריות הניצבות בפני המנתחים והמנותחים המתמודדים עם חזרה של נסיגה בראייה.

 האם חייבת להתרחש נסיגה בראייה לאחר הניתוח?

תהליך הנסיגה הוא תהליך פיזיולוגי וגנטי שאינו ניתן לעצירה, והוא מתרחש עם ההתערבות הניתוחית או בלעדיה. "הניתוח אינו גורם לנסיגה בראייה אך גם אינו יכול לעצור אותה. הנסיגה היא תהליך פיזיולוגי הנובע מהתארכות העין", מסביר פרופ' שמואל לוינגר, המנהל הרפואי של רשת "עיניים". "לאחר הניתוח העין ממשיכה להתארך, אך התארכות זו הייתה מתרחשת גם ללא הניתוח".

מה הסיכוי שתתרחש אצלי נסיגה בראייה?

בישראל נערכים מדי שנה כ-15 אלף ניתוחים. מאז שהחלו לנתח בארץ לפני כ-17 שנים בוצעו כ־200 אלף ניתוחים בסך הכל. זהו מספר ניתוחים גדול בכל קנה מידה. הבשורה הטובה: תופעת הנסיגה בראייה נדירה.

"מקובל לומר שב-1.5% מהמנותחים עם מספרים קטנים (פחות מ-6) תתרחש נסיגה חלקית והם יישארו עם משקפיים", מסביר פרופ' יוסף פרוכט־פרי, מנהל יחידת מחלות קרנית וניתוחי תשבורת בהדסה ומנהל רפואי של "הדסה אופטימל". "כך גם לגבי כ-4%-5% מהמנותחים בעלי מספר 10-6 וכ-20% מהמנותחים בעלי מספרים הגבוהים מ-10. יתר האנשים יוכלו לנהוג ללא משקפיים. האחוזים מתייחסים לטווח של שנים רבות. ניתוחי התיקון מהווים כאחוז אחד מהניתוחים שאני מבצע בשנה".

 גם לדברי פרופ' אירית בכר, מומחית לקרנית, מנהלת רפואית באסותא אופטיק, המספר אינו חוזר בדרך כלל לערכו המקורי אלא מתפתח מספר משמעותי פחות. חוץ מזה, אנשים נוטים לבלבל נסיגה עם התפתחות מספר שנובעת מבעיות עיניות אחרות כמו קטרקט...


www.ynet.co.il

 
     רופאה פרטית/ מבוטחי "כללית מושלם"
       טלפון :  03-7557111, שלוחה 4
    הסרת משקפיים : "אסותא אופטיק"
טלפון:   03-7643004