ד''ר אירית בכר
  רופאת עיניים מנתחת
  מומחית לקרנית, קטרקט וניתוחים להסרת משקפיים
iclinic.co.il
טל. 03-7557111
טל. 03-7643004

ד"ר בכר בתקשורת

» אינטרנט » עיתונים » טלוויזיה
לראשונה בישראל:
ארבעה מטופלים עברו השתלת קרנית מלאכותית
•  הם שבו לראות בתוך יום
• "כשהסירו לי את התחבושות, התרגש תי לראות את היד שלי "
...
>>

זיוה מוגרבי-קובני,
כתבתנו לענייני בריאות
 פברואר 01,  2011
מרגש: העיוורים חזרו לראות

לראשונה בישראל ארבעה עיוורים חזרו לראות לאחר שעברו השתלת קרנית מלאכותית. השימוש בטכנולוגיה החדשה שמאפשרת את ההשתלה מתבצע בבית חולים בילינסון. עד כה בוצע הניתוח הנחשב למורכב בעיקר בארה"ב.

"כשהרופאה הסירה את התחבושת התרגשתי לראות את היד שלי ואת הקרובים שלי מסביבי לא ראיתי שנים. זה נראה כמו קטע מסרט" סיפר א' בשנות ה50- לחייו שעבר את הניתוח. הניתוח אורך כשעה וחצי בהרדמה כללית ומיועד לעיוורים בשתי העיניים. בסופו של התהליך חוזר אליהם מאור עיניהם. "הרופאה החזירה לי את העצ מאות. אין הרגשה יותר נפלאה מזו חזרתי לראות" אמר א.'

הוא כמו שלושת החולים האחרים עבר את הניתוח בשבועות האחרונים. הניתוח מתאים לאנשים שאיבדו את ראייתם בעקבות פגיעה בקרנית בשל פציעה או מחלה. "לפני הניתוח הייתי מסוגלת להבדיל בין אור לחושך בלבד. אפילו צלליות לא הצלחתי לראות" סיפרה מ' בת ה92- שעברה את הטיפול לאחרונה.

"בעקבות הניתוח אני מסוגלת לקרוא אפילו את השעה בשעון היד לצפות בטלוויזיה וליהנות מהתמונות. אני רואה את המתרחש סביבי" הוסיפה מ.' מי שביצעה את הניתוחים ד"ר אירית בכר רופאה בכירה במערך העיניים בבית חולים בילינסון סיפרה כי השתלה מסוג זה מתבצעת בחולים ברו השתלה מן החי אך גופם דחה את השתל. חולים נוספים שיכולים עבור את הניתוח הם כאלה שמראש אינם מתאימים להשתלה מן החי מסיבות רפואיות.

"מדובר בפרוטזה שמושתלת אישית לפי ממדי העין של החולה" סיפרה. "את הנתונים שולחים לארה"ב והקרנית המלאכותית נשלחת חזרה אחרי שעברה התאמה." לדבריה כבר למחרת הניתוח ניתן לשוב ולראות. עם זאת ההשתלה אינה מתאימה לאדם שהינו עיוור מלידה.

"הקרנית המלאכותית עשויה מחומר אקרילי שהגוף לא מפתח סימני דחייה נגדו" הסבירה בכר. "אך על המטופל לשים טיפות עיניים לכל החיים כדי שהשתל לא יידחה ולא יזדהם בכל זאת מדובר בגוף זר. " לאחרונה שבה בכר מבוסטון שם עברה השתלמות אצל קבוצת החוקרים שעסקו בפיתוח הפרוטזה בשנים אחרונות ואף ניתחה חולים בבית החולים לעיניים בבוסטון.

מנהל מערך עיניים במרכז רפואי רבין הנמצא בבית חולים בילינסון פרופ' דב וינברגר ציין כי "מדובר בהישג רפואי חלוצי בישראל המציב את בי"ח בילינסון שורה אחת עם המרכזים המובילים בעולם בתחום השתלות הקרנית. אני מקווה כי שיטה חדשנית זו תיתן מענה לחולים גופם דחה את הקרניות מהחי וזה הפתרון היחיד עבורם למניעת עיוורון."


"ישראל היום"

 
     רופאה פרטית/ מבוטחי "כללית מושלם"
       טלפון :  03-7557111, שלוחה 4
    הסרת משקפיים : "אסותא אופטיק"
טלפון:   03-7643004