פרופ' אירית בכר
  רופאת עיניים מנתחת
  מומחית לקרנית, קטרקט וניתוחים להסרת משקפיים
i clinic. co.il
טל. 03-7557111
טל. 03-7643004

פרופ' אירית בכר בתקשורת

» אינטרנט » עיתונים » טלוויזיה
  טיפולים בקרטוקונוס

מאת: פרופ’ אירית בכר, מנהלת שירות קרנית, מחלקת עיניים, מרכז   רפואי רבין

קרטוקונוס הינה מחלה אשר גורמת לעיוות הולך ומתקדם של הראייה, ושכיחה יותר בקרב צעירים. ברוב המקרים ניתן לטפל במחלה, ולהביא לשיפור משמעותי לראייה ... >>

טיפולים בקרטוקונוס

קרטוקונוס הינה מחלה אשר גורמת לעיוות הולך ומתקדם של הראייה, ושכיחה יותר בקרב צעירים. ברוב המקרים ניתן לטפל במחלה, ולהביא לשיפור משמעותי לראייה

מאת: פרופ’ אירית בכר, מנהלת שירות קרנית, מחלקת עיניים, מרכז   רפואי רבין

קרטוקונוס הינה מחלה של הקרנית המביאה    להדקקות שלה, לשינוי קמירותה, ובכך לעיוותה מצורה כיפתית לצורה חרוטית )קונוס( ולפגיעה בחדות הראייה. המחלה מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות ומדרדרת במהלך כשני עשורים עד להתייצבות בעשור ה 4- לחיים. היא מערבת את שתי העיניים באופן אסימטרי. שכיחותה בארץ כ 1:500- מקרים. אובדן הראייה במחלה זו מתרחש משנית לאסטיגמטיזם, לקוצר ראייה ולהצטלקויות בקרנית. המטרות העיקריות בטיפול בקרטוקונוס מתמקדות כיום:  1. במניעת הדרדרות המחלה. 2. בשחזור הראייה בחולים שראייתם ירודה.

  טיפולים בקרטוקונוס:  

1 . עדשות מגע/משקפיים: זהו קו הטיפול הראשוני בחולי קרטוקונוס. בקרטוקונוס בדרגה קלה משקפיים או עדשות מגע רכות יאפשרו שיפור הראייה. בקרטוקונוס מתקדם עדשות מגע קשות יאפשרו תיקון ראייה טוב יותר. מגוון העדשות לתיקון אופטי עבור חולים אלו גדל בשנים האחרונות וכולל: עדשות רכות טוריות או לא טוריות, עדשות קשות, שילוב עדשה רכה וקשה  (piggyback) , עדשות

סקלרליות או מיני-סקלרליות - כולן מהוות אפשרויות טיפול טובות ויש להתאים לכל מטופל את העדשה המתאימה.
2 . קרוס לינקינג – Corneal Collagen Cross Linking : קרוס לינקינג הנו טיפול חדש יחסית. תוצאות ראשוניות של מחקרים גדולים במספר מדינות הראו שטיפול זה מסוגל לעצור או להאט את המצב, במיוחד אם הוא מתבצע בתקופה שבה הקרטוקונוס מתקדם. הטיפול מביא לחיזוק הקרנית ולהקשחתה ובכך מונע הדרדרות המחלה. קרוס לינקינג הפך לטיפול מקובל בכל העולם עבור מטופלים המדגימים הידרדרות קרטוקונוס בניסיון לעצור אותה ובכך למנוע השתלת קרנית עתידית.

 3. קרוס לינקינג משולב בטיפול לייזר PRK : לאחרונה פורסמו תוצאות של ביצוע בו זמני של טיפול לייזר מסוג PRK וקרוסלינקינג בחולים עם קרטוקונוס מתקדם. בטכניקה זו הנקראת גם - פרוטוקול אתונה,  הקרוסלינקינג מבוצע מיד לאחר טיפול לייזר. טיפול זה חדש יחסית והשפעתו ארוכת הטווח עדיין איננה ידועה.

4. טבעות Inracorneal ring segments  (תמונה  1 ): מדובר בטיפול הכולל החדרה של טבעות קשיחות לעומק הקרנית על מנת לשנות את קמירותה ובכך להקטין את העיוות שלה ולשפר את הראייה. טיפול זה אינו מונע הידרדרות המחלה אלא נועד לשפר ראייה במטופלים בהם עדשות מגע לא השיגו תוצאה מספקת, כניסיון טיפולי אחרון לפני הפנייתם להשתלת קרנית. יש המשלבים טיפול זה עם קרוס
לינקינג.

 5. עדשות טוריות תוך עיניות: ישנם דיווחים בשנים האחרונות המדגימים הצלחה בהשתלת עדשות תוך עיניות במקרים ספציפיים של קרטוקונוס יציב. יש לזכור שמדובר בניתוח תוך עיני, חודרני יותר מהאפשרויות הקודמות שהוזכרו. טיפול חדש יחסית ויש צורך בתקופת מעקב ארוכה על מנת להעריך את יעילותו ובטיחותו.

6. השתלות קרנית (תמונה 2): השתלות קרנית הינן טיפול מקובל עבור קרטוקונוס במשך עשורים רבים. הניתוח מוצע לחולים אשר לא הושגה עבורם ראייה טובה באמצעות אפשרויות הטיפול שהזכרנו. ניתוח זה מבוצע בהרדמה כללית או מקומית ובמהלכו מוחלפת הקרנית החולה בקרנית בריאה של תורם. הקרנית המושתלת נתפרת למקומה בעזרת תפרים עדינים, אשר מוציאים בצורה הדרגתית בחודשים שלאחר הניתוח. ישנם חידושים רבים בתחום השתלות הקרנית בשנים האחרונות. כיום מבוצעים ניתוחים להשתלת קרנית בהם מוחלפת שכבת הקרנית החולה בלבד, במקום להחליף את כל רקמת הקרנית )ניתוחים הקרויים ניתוחים למלריים(. היתרון הגדול בשיטה זו הוא שיפור שרידות השתל והורדת הסיכוי לאירוע דחייה שלו. יש לציין, כי ניתוחים אלו אפשריים רק בחלק מהמועמדים להשתלה, על פי החלטתו של המנתח.
בנוסף, קיימים ניתוחים להשתלת קרנית בהם החתך הניתוחי מבוצע תוך שימוש בלייזר  (Femtosecond assisted Keratoplasty). בצורה זו, החיתוך של הקרנית מדויק מאוד, והחתך המבוצע בלייזר מאפשר הוצאה מוקדמת יותר של התפרים.

  לסיכום:  

הטיפול בקרטוקונוס בשנים האחרונות מהווה אתגר טיפולי לרופאי העיניים בכלל ולמומחי הקרנית בפרט. המעבר מטיפול הבחירה שכלל במשך שנים השתלת קרנית בעובי מלא לטיפולים כמו השתלות קרנית למלריות, השתלת טבעות וקרוס לינקינג שינה את התבנית הטיפולית במחלה. מחקרים נוספים ומעקב ארוך טווח אחר הטיפולים החדשים שהוזכרו במאמר זה, יחדדו בשנים הקרובות את האלגוריתם הטיפולי בחולים אלה.


 

 
     רופאה פרטית/ מבוטחי "כללית מושלם"
       טלפון ::  03-7557111, שלוחה 4
    הסרת משקפיים : "אסותא אופטיק"
טלפון:   03-7643004