פרופ' אירית בכר
  רופאת עיניים מנתחת
  מומחית לקרנית, קטרקט וניתוחים להסרת משקפיים
iclinic.co.il
טל.03-7557111
טל. 03-7643004
 העין והראיה

כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות. מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם.

מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה, אך לא כל הרעיונות על הראיה והאור היו נכונים. לדוגמה לפני כ 2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגית אור אל העצם המוחזרת בחזרה אל העין. הם חשבו כך לאחר שראו עיני חיות כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים אשר זוהרים בלילה. זוהר זה גרם להם לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור.

למעשה חתולים ,כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך  טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים הרבה יותר ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העין. בחלק מהיונקים במיוחד טורפי הלילה קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העיו המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעין.  אף על פי כן,   אף יצור לא יכול לראות בחושך מוחלט, יש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.
כך פועל מנגנון הראיה.
אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו. אור זה חודר לתוך העין והעצם משתקף בחלקה האחורי של העין, על שכבת הרשתית. הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים רגישים לאור ונקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור, המדוכים רגישים לצבעים השונים.

קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו, מכיוון שבעיניהם קיימים פחות מדוכים הרגישים לצבע יש חיות נוספות הרואות בצבעים אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים. בד"כ חיות צבעוניות יכולות לראות בצבעים.
 מדענים מצאו תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלקם נראים לנו רק   בצילום באור אולטרא סגול.

אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים. הצבעים השונים עוזרים להם לזהות את בני מינם.
אצל ציפורים וחיות רבות אחרות, העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד. הדבר מאפשר להם לראות מכיוונים שונים. לחרקים עיניים מורכבות הבנויות מאלפי עיניים קטנות.

ובחזרה אלינו בני האדם,  כיצד אנו רואים?

פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה. 
קרני האור "פוגעות" בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה,  מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים.
אולם כשלושים אחוז מהאוכלוסיה סובלים  מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:

מיופיה   - קוצר ראיה,  במצב זה הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה. היפראופיה  - רוחק ראיה, במצב זה הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת
צילינדר - אסטיגמציה, המוכרת גם כ" צילינדר", הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב  ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.
 למרבה השמחה, לפני כ- 630 שנה, הומצאו המשקפיים בצפון איטליה. מאז הן משמשות לתיקון ליקויי הראייה, ע"י צורתם המיוחדת הן גורמות למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית.
 
     רופאה פרטית/ מבוטחי "כללית מושלם"
       טלפון :  03-7557111, שלוחה 4
    הסרת משקפיים : "אסותא אופטיק"
טלפון:   03-7643004