פרופ' אירית בכר
  רופאת עיניים מנתחת
  מומחית לקרנית, קטרקט וניתוחים להסרת משקפיים
iclinic.co.il
טל. 03-7557111
טל. 03-7643004

השתלת קרנית

ד"ר אירית בכר

מרפאת קרנית, מחלקת עיניים, מרכז רפואי רבין

מהי קרנית?

הקרנית הנה חלון שקוף בקדמת העין. בעין בריאה הקרנית מרכזת את קרני האור וממקדת אותן ברשתית, במרכז הראיה.

הסיבות השכיחות להשתלת קרנית במידה והקרנית נפגעת, היא יכולה להפוך משקופה לעכורה. כתוצאה מכך נגרם טשטוש ראיה.

הסיבות השכיחות להשתלת קרנית:

1. פגיעה בקרנית אחרי ניתוח עיניים קודם כגון ניתוח להסרת ירוד.

2. קרטוקונוס- קרנית בצורת קונוס (קרנית מעוותת).

3. דלקות לאחר זיהומים בקרנית.

4. דחייה לאחר השתלת קרנית קודמת.

5. צלקות חרי פציעות בקרנית.


מהי השתלת קרנית?

השתלת קרנית הנה ניתוח בו ניטלת קרנית בריאה מנפטר, במטרה להשתילה בעינו של מטופל בעל קרנית חולה. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית או כללית (לפי הצורך) ואורכו כשעה וחצי. החלק הפגוע של הקרנית מוחלף בקרנית שקופה ובריאה מתורם. הקרנית המושתלת נתפרת למקומה בעזרת 16-32 תפרים עדינים. תפרים אלו מוצאים בצורה הדרגתית בחודשים שלאחר הניתוח.

כאשר הנך מועמד להשתלת קרנית, אתה ניכנס לרשימת ממתינים לתרומת קרנית. הקרנית נלקחת מתורם בהסכמתו בעודו בחיים או בהסכמת משפחת הנפטר. האיכות של כל קרנית המיועדת להשתלה נבדקת. כמו כן, נילקח מן התורם דם לשלילת אפשרות של מחלות זהומיות כמו איידס ודלקת כבד נגיפית.

בשונה מניתוחי השתלת איברים אחרים, הדורשים תרומת איברים מאדם בעל סוג דם מתאים ולאחר סווג רקמות, אין צורך בהתאמה מבחינה זו כאשר מדובר בניתוח השתלת קרנית.

ניתוח השתלת קרנית כלול בסל הבריאות הממלכתי וממומן על ידי קופות החולים.

ניתוח השתלת קרנית – שיעורי הצלחה בכלל בארץ מבוצעים כ500 ניתוחי השתלת קרנית מידי שנה, מדובר באחד מניתוחי ההשתלות בעל שיעור ההצלחה הגבוה ביותר ( כ 80-90%, תלוי בסיבה להשתלה). ההחלמה מהניתוח יחסית קלה ונמשכת חודשים ספורים.

האם ההשתלה הצליחה? זמן החלמת הקרנית לאחר ההשתלה בדרך כלל אורך למעלה משנה. המבנה השונה של עין התורם מעין הנתרם, כמו גם ריבוי התפרים האוחזים את השתל במקומו גורמים לכך שראייה לאחר הניתוח משתנה לעיתים קרובות, ופעמים רבות הנה מוגבלת ומטושטשת.

ניתן לשפר את הראיה ע"י משקפים או עדשות מגע, אולם שימוש באמצעים אלה נעשה רק חודשים לאחר הניתוח.

בכל מקרה יש לצפות לראייה טובה רק כשנה לאחר הניתוח, אם כי בחלק מן המקרים הראייה טובה קודם לכן.

סיבוכים: כמו בכל ניתוח קיים גם כאן סיכון לדמום, לזיהום, ולתגובה דלקתית מוגברת לאחר הניתוח. במקרים נדירים מאוד יתכן אובדן הראיה.

הסיבוך השכיח ביותר לאחר ניתוח זה הוא דחייה של השתל, המתרחשת לרוב במהלך השנה הראשונה לאחר ההשתלה. הסיכון לדחייה הולך ופוחת ככל שחולף הזמן. עם זאת, דחייה עשויה להתרחש בכל זמן לאחר הניתוח, גם כעבור שנים רבות. חידושים: ישנם חידושים רבים בתחום השתלות הקרנית בשנים האחרונות.

כיום מבוצעים ניתוחים להשתלת קרנית בהם מוחלפת שכבת הקרנית החולה בלבד, במקום להחליף את כל רקמת הקרנית ( ניתוחים הקרויים DSAEK ו DALK). היתרון הגדול בשיטה זו הוא ריפוי מהיר הרבה יותר ושחזור הראיה כעבור מספר שבועות מהניתוח. ניתוחים אלו מבוצעים בהרדמה מקומית והחתך המשמש לניתוח הנו מזערי.

יש לציין, כי ניתוחים אלו אפשריים רק בחלק מהמועמדים להשתלה, על פי החלטתו של המנתח. בנוסף, קיימים ניתוחים להשתלת קרנית בהם החתך הניתוחי מבוצע תוך שימוש בלייזר ( במקום בסכין הניתוחים הרגיל).

בצורה זו, החיתוך של הקרנית מדויק יותר, והחתך המבוצע בלייזר מאפשר שימוש במספר קטן יותר של תפרים, והוצאה מוקדמת יותר שלהם. התוצאה היא שחזור מהיר יותר של הראיה לאחר הניתוח.     רופאה פרטית/ מבוטחי "כללית מושלם"
       טלפון :  03-7557111, שלוחה 4
    הסרת משקפיים : "אסותא אופטיק"
טלפון:   03-7643004