פרופ' אירית בכר
  רופאת עיניים מנתחת
  מומחית לקרנית, קטרקט וניתוחים להסרת משקפיים
iclinic.co.il
טל. 03-7557111
טל. 03-7643004

פטריגיום: קרום אדמדם על הלבן של העין

פטריגיום הוא קרום לבנבן־אדמדם הצומח על הקרנית בהדרגה.  הוא אינו ממאיר אולם יוצר אודם בעין.  ניתן להסיר את הפטריגיום בניתוח כדי למנוע הפרעה בראייה ובשל סיבות אסתטיות

פרופ' אירית בכר

הקרנית היא החלק המעוגל השקוף בקדמת גלגל העין ותפקידה לשבור  את האור הנכנס לעין לכיוון העדשה. פטריגיום, ובעברית תבלול, הוא צמיחה של רקמה פיברווסקולרית (מעין קרום המכיל כלי דם) על פני הקרנית. זהו לא גידול סרטני.

מהם מאפייני הפטריגיום?
הסימפטומים כוללים לרוב אודם, גירוי, צריבה, יובש, תחושת גוף זר בעין ודמעת. הפטריגיום עשוי אף לגרום להפרעות בראייה בשל עיוות הקרנית או בשל צמיחתו עד לכיסוי ציר הראייה.

פטריגיום


מה גורם ליצירת פטריגיום?
הופעת הפטריגיום קשורה לחשיפה לשמש ולקרינת  UV   וכן לגירוי כרוני של העיניים בסביבה מאובקת. לכן, מומלץ מאוד להרכיב משקפי שמש עם הגנה מקרינת  UV   כדי למנוע צמיחה של פטריגיום על גבי הקרנית.

כיצד מטפלים בפטריגיום?
במקרים בהם הפטריגיום קטן ואינו גורם לתסמינים, אין צורך בטיפול, פרט לטיפות נגד יובש. כשהפטריגיום גורם לתסמינים, יש צורך להסיר אותו בניתוח. גם סיבות קוסמטיות עשויות לבהיא להחלטה להסיר את הפטריגיום.

האם מדובר בניתוח מסובך?
ניתוח להסרת פטריגיום הוא פשוט ונמשך כ־40 דקות. הניתוח מתבצע על פני שטח העין (זהו לא ניתוח תוך־עיני) בו כורתים רקמת הפטריגיום. את המקום שממנו הוסרה הרקמה, מכסים ברקמת לחמית שנלקחת מתחת לעפעף העליון.  הכיסוי נועד למנוע את הישנות הפטריגיום.  בשיטה הנוכחית, שיעור   ההישנות הוא חמישה אחוזים בלבד.  בנוסף, נתן להסיר את הפטריגיום ללא שתל לחמית, ובמקום זאת משתמשים בחומר הנקרא מיטומיצין והוא נועד למניעת הישנות התהליך.

האם הניתוח מתבצע בהרדמה כללית?
הניתוח מבוצע באופן אמבולטורי ובהרדמה מקומית.  לאחר הניתוח חובשים את העין ליום אחד. יש צורך בבדיקת הרופא המנתח למחרת הניתוח ואז גם מסירים את התחבושת. ביקורות נוספות יהיו כעבור שבוע ועבור ארבעה עד ששה שבועות.  בתקופה זאת יש להזליף טיפות עיניים ולמרוח משחת עיניים כארבע פעמים ביום. העין על פי רוב אדומה ותיתכן תחושת גוף זר בעין מספר שבועות לאחר הניתוח.

מתי אוכל לחזור לעבודה?
בדרך־כלל ניתן לשוב לפעילות מלאה כעבור כשבוע.

מהם הסיבוכים האפשריים?
הניתוח בטוח מאוד והיארעות הסיבוכים מאוד נדירה. סיבוכים אפשריים כוללים: דמום, זיהום, היוצרות גרנולומה (רקמה צלקתית) לאחר הניתוח, והישנות הפטריגיום.

פרופ' אירית בכר, פרופ' נסים לויה ופרופ' ישראל קרמר הם רופאי עיינים בשירות הקרנית במרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית

עריכה וייעוץ רפואי: פרופ' ענת רובינסון


 
     רופאה פרטית/ מבוטחי "כללית מושלם"
       טלפון :  03-7557111, שלוחה 4
    הסרת משקפיים : "אסותא אופטיק"
טלפון:   03-7643004