השתלת קרנית

מהי קרנית?

הקרנית הנה חלון שקוף בקדמת העין. בעין בריאה הקרנית מרכזת את קרני האור וממקדת אותן ברשתית, במרכז הראיה.

הסיבות השכיחות להשתלת קרנית במידה והקרנית נפגעת, היא יכולה להפוך משקופה לעכורה. כתוצאה מכך נגרם טשטוש ראיה

הסיבות השכיחות להשתלת קרנית:

1. פגיעה בקרנית אחרי ניתוח עיניים קודם כגון ניתוח להסרת ירוד.

2. קרטוקונוס– קרנית בצורת קונוס (קרנית מעוותת).

3. דלקות לאחר זיהומים בקרנית.

4. דחייה לאחר השתלת קרנית קודמת.

5. צלקות חרי פציעות בקרנית.

קרנית עכורה לפני ניתוח השתלת קרנית

מהי השתלת קרנית?

השתלת קרנית הנה ניתוח בו ניטלת קרנית בריאה מנפטר, במטרה להשתילה בעינו של מטופל בעל קרנית חולה. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית או כללית (לפי הצורך) ואורכו כשעה וחצי. החלק הפגוע של הקרנית מוחלף בקרנית שקופה ובריאה מתורם. הקרנית המושתלת נתפרת למקומה בעזרת 16-32 תפרים עדינים. תפרים אלו מוצאים בצורה הדרגתית בחודשים שלאחר הניתוח.

כאשר הנך מועמד להשתלת קרנית, אתה ניכנס לרשימת ממתינים לתרומת קרנית. הקרנית נלקחת מתורם בהסכמתו בעודו בחיים או בהסכמת משפחת הנפטר. האיכות של כל קרנית המיועדת להשתלה נבדקת. כמו כן, נילקח מן התורם דם לשלילת אפשרות של מחלות זהומיות כמו איידס ודלקת כבד נגיפית.

בשונה מניתוחי השתלת איברים אחרים, הדורשים תרומת איברים מאדם בעל סוג דם מתאים ולאחר סווג רקמות, אין צורך בהתאמה מבחינה זו כאשר מדובר בניתוח השתלת קרנית.

ניתוח השתלת קרנית כלול בסל הבריאות הממלכתי וממומן על ידי קופות החולים.

ניתוח השתלת קרנית – שיעורי הצלחה בכלל בארץ מבוצעים כ500 ניתוחי השתלת קרנית מידי שנה, מדובר באחד מניתוחי ההשתלות בעל שיעור ההצלחה הגבוה ביותר ( כ 80-90%, תלוי בסיבה להשתלה). ההחלמה מהניתוח יחסית קלה ונמשכת חודשים ספורים.

האם ההשתלה הצליחה? זמן החלמת הקרנית לאחר ההשתלה בדרך כלל אורך למעלה משנה. המבנה השונה של עין התורם מעין הנתרם, כמו גם ריבוי התפרים האוחזים את השתל במקומו גורמים לכך שראייה לאחר הניתוח משתנה לעיתים קרובות, ופעמים רבות הנה מוגבלת ומטושטשת.

ניתן לשפר את הראיה ע"י משקפים או עדשות מגע, אולם שימוש באמצעים אלה נעשה רק חודשים לאחר הניתוח.

בכל מקרה יש לצפות לראייה טובה רק כשנה לאחר הניתוח, אם כי בחלק מן המקרים הראייה טובה קודם לכן.

מצב לאחר השתלת קרנית

סיבוכים:

כמו בכל ניתוח קיים גם כאן סיכון לדמום, לזיהום, ולתגובה דלקתית מוגברת לאחר הניתוח. במקרים נדירים מאוד יתכן אובדן הראיה.

הסיבוך השכיח ביותר לאחר ניתוח זה הוא דחייה של השתל, המתרחשת לרוב במהלך השנה הראשונה לאחר ההשתלה. הסיכון לדחייה הולך ופוחת ככל שחולף הזמן. עם זאת, דחייה עשויה להתרחש בכל זמן לאחר הניתוח, גם כעבור שנים רבות. חידושים: ישנם חידושים רבים בתחום השתלות הקרנית בשנים האחרונות.

כיום מבוצעים ניתוחים להשתלת קרנית בהם מוחלפת שכבת הקרנית החולה בלבד, במקום להחליף את כל רקמת הקרנית ( ניתוחים הקרויים DSAEK ו DALK). היתרון הגדול בשיטה זו הוא ריפוי מהיר הרבה יותר ושחזור הראיה כעבור מספר שבועות מהניתוח. ניתוחים אלו מבוצעים בהרדמה מקומית והחתך המשמש לניתוח הנו מזערי.

יש לציין, כי ניתוחים אלו אפשריים רק בחלק מהמועמדים להשתלה, על פי החלטתו של המנתח. בנוסף, קיימים ניתוחים להשתלת קרנית בהם החתך הניתוחי מבוצע תוך שימוש בלייזר ( במקום בסכין הניתוחים הרגיל).

בצורה זו, החיתוך של הקרנית מדויק יותר, והחתך המבוצע בלייזר מאפשר שימוש במספר קטן יותר של תפרים, והוצאה מוקדמת יותר שלהם. התוצאה היא שחזור מהיר יותר של הראיה לאחר הניתוח.

מה התחדש בתחום השתלות הקרנית? 

רופאי העיניים עדים בשנים האחרונות להתפתחות והתחדשות משמעותית בתחום השתלות הקרנית.

חלק מהחידושים המשמשים אותנו יומיום בחדר הניתוח היו כחלום בדור הקודם.  מי היה מאמין בניתוח השתלת קרנית ללא תפרים ? בחתכים בצורת זיג זג או Christmas tree בקרנית ? חלק מהחידושים האלו נחזו על ידי האבות המייסדים של רפואת הקרנית, ויכולים ללמד אותנו על גאונותם.

הרעיונות היו שם, מזמן, אך מגבלות ההנדסה והמכשור לא אפשרו הגשמתם.

ניתוחי קרנית למלריים – השתלות קרנית ללא תפרים

כיום מבוצעים ניתוחים להשתלת קרנית בהם מוחלפת שכבת הקרנית החולה בלבד, במקום להחליף את כל רקמת הקרנית ( ניתוחים הקרויים DSAEK ו DALK ). היתרון הגדול בשיטה זו הוא ריפוי מהיר הרבה יותר ושחזור הראיה כעבור מספר שבועות מהניתוח. ניתוחים אלו מבוצעים בהרדמה מקומית והחתך המשמש לניתוח הנו מזערי. יש לציין, כי ניתוחים אלו אפשריים רק בחלק מהמועמדים להשתלה, על פי החלטתו של המנתח.

השתלת קרנית ללא תפרים - ניתוח DSAEK

ניתוחי השתלת קרנית באמצעות הלייזר :

קיימים ניתוחים להשתלת קרנית בהם החתך הניתוחי מבוצע תוך שימוש בלייזר ( במקום בסכין הניתוחים הרגיל). בצורה זו, החיתוך של הקרנית מדויק יותר, והחתך המבוצע בלייזר מאפשר שימוש במספר קטן יותר של תפרים, והוצאה מוקדמת יותר שלהם . השימוש בלייזר מאפשר התאמה מושלמת בין קרנית התורם לקרנית המקבל. התוצאה היא שחזור מהיר יותר של הראיה לאחר הניתוח.

קרנית מלאכותית

במצבים בהם במטופל התרחשה דחייה חוזרת של השתלות קרנית קודמות או במצב בו ידוע מראש כי סיכויי השתלת הקרנית מתורם הנה בעל סיכוי זעום להצליח, ניתן לבצע כיום השתלה של קרנית מלאכותית. הקרנית המלאכותית פותחה מחומר אקרילי ,לאחר שנים רבות של מחקר בתחום. הניתוח דומה בעיקרו להשתלת הקרנית הקלאסית. הניתוח מאפשר החזרת מאור עיניים לחולים שהנם עוורים בשל מחלה של הקרנית.

השתלות קרנית במרכז רפואי רבין

חלק ניכר מכלל השתלות הקרנית בארץ מבוצע כיום במרכז רפואי רבין. מומחי הקרנית בבי"ח בילינסון התמחו בהשתלות קרנית במיטב בתי החולים בארה"ב, קנדה ואנגליה. כיום מבוצעים במרכז מגוון ניתוחי השתלות הקרנית המקובלים בעולם: השתלות קרנית קלאסיות, השתלות למלריות ללא תפרים והשתלות של קרניות מלאכותיות. יש צורך ,כמובן, בהערכה מקיפה של המועמד להשתלת קרנית לפני החלטה על ניתוח מסוג זה או אחר.

שנות ניסיון
0 +
דירוג הגולשים
0
זמינות
0
Call Now Button