העין והראיה

כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות?

מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם?

מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה, אך לא כל הרעיונות על הראיה והאור היו נכונים. לדוגמה לפני כ 2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגית אור אל העצם המוחזרת בחזרה אל העין. הם חשבו כך לאחר שראו עיני חיות כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים אשר זוהרים בלילה. זוהר זה גרם להם לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור.

למעשה חתולים ,כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך  טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים הרבה יותר ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העין. בחלק מהיונקים במיוחד טורפי הלילה קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העיו המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעין.  אף על פי כן,   אף יצור לא יכול לראות בחושך מוחלט, יש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.

כך פועל מנגנון הראיה

אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו. אור זה חודר לתוך העין והעצם משתקף בחלקה האחורי של העין, על שכבת הרשתית. הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים רגישים לאור ונקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור, המדוכים רגישים לצבעים השונים.

קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו, מכיוון שבעיניהם קיימים פחות מדוכים הרגישים לצבע יש חיות נוספות הרואות בצבעים אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים. בד"כ חיות צבעוניות יכולות לראות בצבעים.
 מדענים מצאו תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלקם נראים לנו רק   בצילום באור אולטרא סגול.

אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים. הצבעים השונים עוזרים להם לזהות את בני מינם.
אצל ציפורים וחיות רבות אחרות, העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד. הדבר מאפשר להם לראות מכיוונים שונים. לחרקים עיניים מורכבות הבנויות מאלפי עיניים קטנות.

ובחזרה אלינו בני האדם,  כיצד אנו רואים?

פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה. 
קרני האור "פוגעות" בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה,  מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים.
אולם כשלושים אחוז מהאוכלוסיה סובלים  מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:

מיופה – קוצר ראיה,  במצב זה הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה. 

היפראופיה  – רוחק ראיה, במצב זה הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת.

צילינדר – אסטיגמציה, המוכרת גם כ" צילינדר", הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב  ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.
 למרבה השמחה, לפני כ- 630 שנה, הומצאו המשקפיים בצפון איטליה. מאז הן משמשות לתיקון ליקויי הראייה, ע"י צורתם המיוחדת הן גורמות למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית.

ניתוחים להסרת משקפיים

בבמהלך  מלחמת העולם השניה חלה פריצת דרך בגישה לתיקון הראיה. יש הטוענים תחילת הדרך מקורה בתאונה. טייס קרב רוסי נפגע בעינו מרסיסי זכוכית של חופת תא הטייס שנשברה. הרופא שטיפל בו מצא כי ראייתו השתנתה בעין שנפגעה. בדיקה מעמיקה יותר הראתה כי מידת הקימור של פני שטח העין, שכבת הקרנית, השתנתה וגרמה לכך שקרני האור התמקדו במרחק שונה בתוך העין. רופא עיניים רוסי בשם פרופ' פיודרוב ניצל את הרעיון וטען כי באנשים לקויי ראיה  ניתן לגרום לקרני האור להתמקד במרחק הנכון – על פני הרשתית, ע"י שינוי מידת הקמירות של הקרנית, כפי שקרה בתאונה של אותו טייס.

פרופ' פיודרוב יצר סדרה של חתכים ממרכז הקרנית להיקפה , תהליך הריפוי של החתכים יצר מתח בקרנית אשר גרם לשינוי מידת הקמירות שלה ולשיפור הראיה.

לפני כ-20 שנה, התחילו פרופ' לזר ודר' לפשיץ לבצע את הטיפולים להסרת משקפיים בלייזר בבי"ח אסותא בת"א. הרעיון של אידוי התאים מהקרנית לשינוי צורתה נשמר אך הטכנולוגיה השתפרה לעין ערוך .כיום התהליך פשוט קצר ומדוייק ביותר.

זה כחמש שנים מתאפשר לצעירים שעברו ניתוחי לייזר, להתקבל לקורס טייס בישראל. צעירים רבים בעלי משקפיים עוברים טיפולי לייזר ומתקבלים לסיירות ולשייטת בצבא ארה"ב מנתחים טייסים ואנשי צוות אוויר פעילים להסרת משקפיים. עד היום עברו שם כ120,000 אנשי צוות אוויר טיפולי לייזר ע"י הצבא.

ניתוח

השיטות השונות להסרת משקפיים בלייזר

בכל השיטות מטפלים בקרנית העין – השכבה החיצונית המגנה על העין,  עובייה כחצי מ"מ. מטרת הטיפול בכל השיטות היא שינוי מידת הקימור של הקרנית כדי למקד את קרני האור בעין בצורה נכונה.

השיטות מתחלקות לשתיים: האחת משנה את פני השטח של הקרנית והשנייה מטפלת בשכבות בעומק הקרנית. לכל אחת מהשיטות יש מספר טכנולוגיות כדי לבצע פעולה זו.

טיפול בפני השטח

יתרונותיה של שיטה זו בהמנעות מפעולות כירורגיות בעין וצמצום מידת הסיכון לקרנית ולראייה באופן משמעותי, הן בטווח הקצר והן בארוך. חסרונותיה בזמן החלמה האורך מספר ימים ובהתייצבות הדרגתית של הראייה.

 קיימות מספר טכניקות לשיוף פני הקרנית : PRK LASEK ,ASA ההבדלים אינם משמעותיים בזמן ההחלמה ובזמן עד להתייצבות המספר.

טיפול עם חיתוך

בשיטה זו חותכים את השכבה העליונה של הקרנית , לפני פעולת הלייזר. השיטות השונות:
  LASIK ,SUPER LASIK ,  INTRA – LASIK, נבדלות ביניהן בטכניקות השונות של ביצוע החיתוך.
יתרונותיה בזמן החלמה קצר מאד  ובהתייצבות מהירה של הראיה. חסרונותיה במידת סיכון גבוהה יותר עקב הפעולה הכירורגית והחלשת הקרנית. חלק גדול מהסיכונים באים לידי ביטוי מספר שנים לאחר הטיפול.
למטופלים בעלי קרנית דקה, בעלי מבנה לא סדיר, ספורטאים , בעלי מספרים גבוהים,  מומלץ להימנע מחיתוך הקרנית.

מטופלים הזקוקים לזמן החלמה קצר יותר או שיבחרו להימנע מכאבים לאחר הניתוחיבחרו בחיתוך.
בשיטה ללא חיתוך בוחרים מטופלים הרוצים  להימנע מסיכוני ומסיבוכי  החיתוך, ומתופעות לוואי הנגרמים בעטיו. מבלי לחשוש ממספר ימים של אי נוחות עקב הכאב שלאחר הניתוח.

עד לפני כשלוש שנים עמד שיעור הניתוחים  עם חיתוך על כ80% מניתוחי הלייזר בעולם. אך עקב החשש מסיבוכי החיתוך עצמו  מספרם של הניתוחים ללא חיתוך של הקרנית תפס תאוצה משמעותית. לאחרונה מעידים חלק משמעותי  של רופאי העיניים בעולם כי יעדיפו לנתח ללא חיתוך. התוצאות של חדות הראיה  חודשים לאחר הניתוח, לאחר שמתייצבת הראיה, זהים וללא הבדל בין שתי שיטות הניתוח.

מידת ההצלחה של ניתוחי הלייזר בכל השיטות גבוהה ביותר אך בדיקת התאמה יסודית הכרחית להצלחה ודיוק בטיפול.
באסותא אופטיק קיימת טכנולוגיית "הלייזר המודרך" אשר מאפשרת התאמה אישית מושלמת המטפלת בעיוותי ראייה הנגרמים מאי אחידות של הקרנית.

לאחרונה רכשה אסותא אופטיק את מכשיר ה sirius
מכשיר ה SIRIUS מאפשר לקבל הדמיה תלת ממדית של חלק העין הקדמי. וכן מיפוי מדוייק של פני השטח האחוריים של הקרנית, שם חבויים לעיתים עיוותים שאינם נראים מעל פני השטח. בנוסף מתקבלת מפה מדויקת של עובי הקרנית בכל נקודה.
מכשיר ה SIRIUS   מאפשר לראות את כל החלק הקדמי של העין – הלשכה הקדמית וכן את האישון והעדשה הפנימית שמאחוריו. נתונים אלו הם כלי חשוב בידי המנתח בהקטנת הסיכונים ובתכנון מדויק המפחית עיוותי ראיה וסינוורים לאחר הניתוח

LASIK
שנות ניסיון
0 +
דירוג הגולשים
0
זמינות
0
Call Now Button