עדשות מגע

השימוש הנפוץ בעדשות מגע מעורר מספר שאלות בריאותיות. על נזק לקרנית העין כתוצאה משימוש בעדשות מגע, עצות למניעה ואלטרנטיבות.

השימוש בעדשות מגע הפך פופולרי ביותר בשנים האחרונות, ההערכה היא כי כשליש מהאוכלוסיה בישראל מרכיבה משקפים ולמעלה ממחצית מהם ניסו בשלב כלשהו להרכיב גם עדשות מגע באופן זמני או קבוע. הסיבות העיקריות הן אסתטיות, ומיעוטן מטעמי נוחות.

הצטברות של נתונים רפואיים מבתי החולים ומרפאות העיניים מצביעה על סיבוכים, חלקם קלים וחלקם משמעותיים ובלתי הפיכים, ממצא המעורר שאלות על מידת הכדאיות בשימוש בעדשות מגע.

eye contact lens-min710

זיהומים חידקיים

ממצא חשוב שהתברר הוא המתאם גבוה בין העלייה החדה במספר הלוקים בדלקת זיהומית של הקרנית לבין העליה במספר מרכיבי עדשות המגע

עדשת המגע יוצרת אזור נח להתפתחות של חיידקים בינה לבין קרנית העין.

עיקר הזיהומים מקורו בשק הלחמית והעפעפיים, באופן נורמלי נשטפים זיהומים אלו ע"י הדמעות המיוצרות באופן קבוע ומועברות על פני הקרנית בפעולת המצמוץ. העדשה אינה מאפשרת שטיפה קבועה של הקרנית ע"י הדמעות.

המצב מחריף כאשר נרדמים עם עדשות המגע וכמות הדמעות המופקת יורדת.

סיבה נוספת להתפתחות הדלקות היא הפגיעה המכנית בשכבת האפיתל המגנה על פני הקרנית. שכבה זו דקה ורגישה. היא מהווה מחסום וחציצה מפני חדירת זיהומים לקרנית.

החיכוך הקבוע של עדשת המגע עם האפיתל גורם לנזק המאפש חדירה קלה יותר של מזהמים אל הקרנית.

אחת הבעיות אשר הולכות ותופסות תאוצה היא העמידות אותה מפתחים החיידקים לתרופות שונות. נוצר צורך קבו ע לפתח דורות חדשים של תכשירים אשר יהיו יעילים במלחמה נגד החיידקים התוקפים את העין.

דוגמה לחיידק שכזה הוא פסאודומונס אארוגינוזה אשר נמצא בשכיחות גבוהה בקרב מרכיבי עדשות המגע, חיידק זה אלים מאד והוא פיתח עמידות גבוהה בפני תכשירים אנטיביוטיים.

כיב בקרנית והשתלת קרנית

הסימנים העיקריים לזיהומים של הקרנית הם אדמומיות בעיניים,נפיחות, הפרשות, גירוי, סינוור ורגישות גבוהה לאור. לעיתים יכולים הזיהומים להתפתח לכיב בקרנית. כיב יכול להסתיים אפילו לאחר טיפול תרופתי מוצלח בצלקת אשר תפגע בראיה במידה כזו או אחרת, תלוי במיקום הכיב גודלו וצורתו.

הצלקת עלולה גם להפריע בהרכבת עדשות מגע בעתיד.

לעיתים עלולה דלקת בקרנית להסתיים בהרס גבוה של רקמות בקרנית אשר מובילה לעיוורון וצורך בהשתלת קרנית.

יובש בעיניים

ממצא נוסף שעלה מהנתונים הרפואיים שנאספו הוא מתאם גבוה בין מספר מרכיבי עדשות המגע לבין תלונות על יובש בעיניים. יובש הוא מצב הגורם לטשטוש בראיה תחושה של גוף זר וגירוי. במצבים קיצוניים קיים קושי בפתיחת העפעפיים בבוקר ובפגיעה בשכבת האפיתל.

שימוש קבוע ומתמשך בעדשות מגע גורם לעיתים קרובות ביותר לתופעת היובש בעיניים. אורח החיים העכשוי החושף אותנו לשהות ארוכה בחדרים ממוזגים, בהם האויר יבש, וכן שימוש רב במחשבים הגורם למצמוץ פחות תכוף כל אילו גורמים להחרפת היובש בעיניהם של מרכיבי עדשות המגע.

לעיתים, גורמת הרכבת העדשות באופן ממושך ליובש כרוני אשר לא נעלם גם לאחר הפסקת הרכבתם. יובש בעיניים מחייב הפסקה מיידית של הרכבת העדשות ובדיקה אצל רופא עיניים.

ובכל זאת עדשות


אין לשלול כלל הרכבת עדשות. שימוש נכון יפחית באופן משמעותי את הסכנה. יש להקפיד על היגיינה ,שימוש קבוע בתחליפי דמעות, הימנעות משינה, אפילו קצרה, עם העדשות, החלפת העדשות לאחר פרק הזמן הנכון, בדיקות תקופתיות אצל רופא עיניים.

 כל אלו הם כללים בסיסיים להתנהגות נאותה. כיום קיימים בשוק דורות חדשים של עדשות העשויות מחומרים מתקדמים יותר ובגיאומטריות שונות להתאמה מירבית. יש לרכוש את העדשות מאנשי מקצוע מיומנים.

עצה חשובה היא להסיר את העדשות כאשר מגיעים הביתה, בסופי שבוע ובכל הזדמנות אחרת המאפשרת זאת. כדאי להסיר את העדשות לפני טיסה בשל היובש הניכר במטוס.

ואלטרנטיבות

מרכיבי העדשות יודעים כי קשה להקפיד על שימוש נכון בעדשות. לכן יש לשקול חלופות. משקפי הראיה המסורתיות משמשות תחליף נפלא לעדשות מגע.

 צבעוניות רבה, חומרים חדשים קלים וגמישים מאפשרים למעצבים להציע מגוון עצום של משקפיים המהווים פריט אופנתי.

לאותם מרכיבי עדשות שאינם רוצים משקפיים, האפשרות של ניתוח לייזר להסרת משקפיים היא מצוינת. לפני כשנתיים פנה איגוד רופאי העיניים בארה"ב לרופאי העיניים בקהילה כדי שימליצו למרכיבי עדשות מגע קבועים לשקול ניתוח לייזר לתיקון הראיה כאלטרנטיבה בטוחה יותר לעיניהם.

 הניתוח מתבצע כבר למעלה מ25 שנה וטופלו בו למעלה מ90 מליון איש. השיטות החדשות והטכנולוגיה המתקדמת מאפשרים למרכיבי עדשות המגע ניתוח בטוח מאד בסיכון נמוך יותר מזה אליו הם נחשפים וראיה טובה ללא עדשות וללא משקפיים.

בדיקת עיניים
שנות ניסיון
0 +
דירוג הגולשים
0
זמינות
0
Call Now Button